Koertespordi ajalugu

Koerte agility on Eestis viimase kümne aasta jooksul muutunud üsna trendikaks, kuid kas sa tead, kust see põnev spordiala üldse alguse sai?

Selles artiklis anname kiire ülevaate koertespordi ajaloo põhisündmustest.

Arvatakse, et agility sai alguse 70-ndate aastate lõpus Suurbritannias. 1978. aastal toimus Cruftsi koertenäitus, kus paluti ühel liikmel publikule meelelahutust pakkuda. Seetõttu otsustas ta kombineerida kuulekustrenni lahedate trikkidega. Üheskoos koerte treeneri Peter Meanwelliga pandi kokku takistusrada, mis suudaks proovile panna koerte kiiruse ja manööverdamisvõime.

Samas aga on võimalik, et sarnaseid üritusi oli toimunud ennegi. Cruftsi näitus oli aga nö katalüsaator, millest alates muutusid taolised võistlused väga populaarseks. Cruftsi etendus oli äärmiselt fenomenaalne – publik oli täiesti hämmingus sellest, kui vingeid trikke võivad koerad teha. Muidugi tahtsid nad omaenda koertega samu trikke järgi teha ning sedasi saigi alguse spordiala, mida tänapäeval tuntakse agility nime all.

Juba aastal 1979 hakkasid mõned kohalikud koerteklubid pakkuma koerte agility-trenni ning samal aastal hakati tegema panuseid koerte agility-võistlustele.

1980. aastal tunnustas Kennel Club agilityt ametliku spordialana, millele määrati ka teatud kindlad reeglid. Kaheksakümnendatel loodi ühtlasi ka esimesed asutused, mis spetsialiseerusid agility-spordile: Ameerikas loodi USDAA, Kanadas AAC ja Austraalias ADAA. Kõik need asutused hakkasid korraldama agility-võistluseid.

Agility esimestel aastatel ei saanud väikesed koerad üldse võistlustel osaleda, kuna radadel olid väga kõrged hüppetalad. Kaheksakümnendatel tutvustati aga ka madalamaid hüppeid, mistõttu said pisikesed koerad samuti osaleda.

Esimene hiiglaslik agility-üritus toimus 1992. aastal Inglismaal, kus korraldati heategevuslik agility-võistlus. Sellest võttis osa suisa 885 koera!

Inglismaa on tänase päevani agility-spordi eestvedaja. Kennel Club juhib endiselt agility reeglistikku ning toetab pidevalt selle spordiala edasiarenemist.

Agility on ka Eestis levinud juba üsna pikka aega, ehkki aktiivselt hakati sellega tegelema 2000-ndate aastate algusest. Esimesed eestlased osalesid maailmameistrivõistlustel 2004. aastal ning Eesti Meistrivõistlused toimusid 3 aastat hiljem.

Tänaseks on agility-klubisid üle kogu Eesti ning mõned klubid on tegutsenud juba üle 10 aasta, aidates aina rohkematel koeraomanikel avastada seda lahedat spordiala.