Kuidas teha koeraga agility-trenni

Agility-treening on hea viis, kuidas koera elu lõbusamaks muuta. Tasapisi on see spordiala jõudnud ka Eestisse – meie väikeses riigis on mitmeid agility-radasid, kus saad oma koeraga seda spordiala harrastada.

Kuidas aga täpsemalt algust teha? Alljärgneva artikliga anname kiire ülevaate agility-treeningu põhitõdedest.

Teadupärast vanadele koertele uusi trikke ei õpetata. See ei pea küll päris paika, kuna agility-trenniga võivad tegeleda igas vanuses koerad. Võistlustel on osalenud isegi 14-aastaseid koeri!

Siiski aga tasub trenniga algust teha võimalikult vara, et koer saaks spordiga harjuda. Tavaliselt alustatakse umbes esimesel või teisel eluaastal, vältimaks võimalust, et koer teeb endale viga. Enne seda aega võib aga alustada kuulekustrenniga, õpetades koerale olulisi põhireegleid (nagu istumine või kõrval käimine).

Kõik koerad ei ole oma loomuselt suured hüppajad ning üldise reeglina on võistlustel hüpped just kõige suurem probleem, kuna mõni koer lihtsalt tardub takistuse ees või otsustab ümber takistuse minna.

Seetõttu tasub alustada just nimelt hüpete õpetamisest. Esialgu võid seda teha kas või kodus koridoris, sättides mingi väikese takistuse koridori nii, et koeral pole muud valikut peale sellest üle hüppamise. Niiviisi harjutab ta hüppamist tasapisi. Ära aga looda, et koer hakkab kohe takistusrajal kõrgetest takistustest üle hüppama. See võtab aega!

Tunnelid on tavaliselt takistustest kõige keerulisemad, kuid hüpetega võrdselt aega võib kuluda ka pulgajooksu peale. Jälgi oma koera pealt, millised takistused talle meeldivad ning pühenda rohkem aega neile takistustele, mis on koera jaoks keerulisemad.

Mõned koerad, nagu näiteks borderkollid, on oma olemuselt väga õpihimulised, töökad ja suurepärased igas spordialas. Mõned koerad vajavad aga rohkem juhendamist, kuna nende tähelepanu kipub ära kaduma.

Iga koer saab agility-treeninguga hakkama, aga konsulteeri kindlasti mõne eksperdiga, kes aitab sul oma koerast rohkem sotti saada. Ära heida meelt, kui sinu koer ei saa päris esimesel katsel kõigega hakkama. Hinda seda aega, mida sa koeraga koos veedad – see on lõppude lõpuks kõige olulisem.