Mis on koerte agility-trenn?

Koertesport ehk agility-trenn on viimastel aastatel ka Eestis rohkem kõneainet leidnud. Aina rohkem koerteklubisid korraldavad võistluseid ning aina rohkem on üle Eesti tekkinud koertele sobivaid agility-radu.

Mida aga see võõrapärase nimetusega spordiala endast kujutab? Sellest räägime lähemalt alljärgnevalt.

Agility-trenni nime all mõeldakse koerte spordiala, mille käigus peab loom läbima mitmeid takistusi – seda võimalikult kiirelt ja täpselt. Erinevalt teistest spordialadest peab koer läbima takistusi ilma igasuguse toidu või küpsiseta, mis teda motiveerida muidu võiks. Koer peab üksnes juhinduma oma omaniku käsklustest. Seejuures ei tohi omanik koera isegi puutuda.

Selliste reeglite tõttu on agility-trenn üsna keeruline, kuna see nõuab meeletut koordinatsiooni koera ja tema omaniku vahel. Agility-trenni tehakse aastaid, üritades omaniku ja koera vahelist sidet muuta aina tugevamaks.

Agility-rajad võivad olla väga lihtsad või väga keerukad ning varieeruda võib isegi pind, millel joostakse (kasutatakse nii muru kui ka kummimatte). Ühe põneva nõksuna on aga kõik agility-rajad niivõrd keerukad, et koer ei suudaks neid läbida ilma oma omaniku juhisteta. Võistluse ajal peab omanik juhendama koera läbi takistuste, tehes seda seejuures võimalikult kiiresti.

Koerte agility-sport on küll tuntud mujal maailmas, kuid ka Eestis on mitmeid takistusradu ning isegi professionaalseid koolitajaid, kes aitavad lemmikut paremini suunata. Üle kogu Eesti tegutsevad erinevad koerteklubid, kelle peamine tegevus on aidata sul alustada agility-trenniga.

Agility-trenn ei ole enam tegelikult ka Eestis väga uus, olles siinmail levinud juba 2000. aastate algusest.

Agility-trenni võib minna absoluutselt igaüks, kes soovib oma lemmikule anda natuke tegevust ning ühtlasi suurendada ka oma sidet koeraga. Ehkki paljud trennitegijad otsustavad lõpuks minna oma koeraga ka võistlustele, ei pea seda sugugi tegema. Agility-trenn on eelkõige loodud selleks, et panna su kutsa proovile ning anda talle põnevat tegevust. Võistlustele minemine ei ole seejuures vajalik.

Kui tahad agility-trenniga algust teha, leia endale sobiv koerteklubi ning alusta koeraga lahedat agility-teekonda!